Gorący news

Nowy sklep www.ustefiego.pl już do Państwa dyspozycji!

Nowy sklep

<

Czy to już korupcja…

Czy to już KORUPCJA, czy może przywileje lub słabość do innych.

Zaczyna się sezon ogólnopolskich GPP, w ostatni weekend października rusza I GPP Seniorów, czyli najważniejszy turniej eliminacyjny do walki o tytuł Mistrza Polski.

I jak zawsze, co roku, mamy wysyp tzw. DP, czyli DECYZJI PREZESA. Zawsze mnie ciekawiło, co to za zwierz, ten DP, gdyż w żadnym Regulaminie Rozgrywek PZTS nie mogę się od paru lat dopatrzeć definicji „Decyzja Prezesa”. Jest to o tyle istotne, że PZTS stosuje to sformułowanie w sprawach budzących wątpliwości regulaminowe.

Na wstępie trzeba sobie wyjaśnić, co to jest „Regulamin Rozgrywek PZTS”, a jest to nie tylko zbiór norm, zasad, przepisów dotyczących współzawodnictwa sportowego w Polskim Związku Tenisa Stołowego, ale także regulamin ten trzeba traktować jako UMOWĘ, w której Polski Związek Tenisa Stołowego zobowiązuje się do przestrzegania zawartych tam zasad, do równego traktowania wszystkich zawodników, drużyn, biorących w tym współzawodnictwie do identycznego traktowania.

Trzeba przyjąć, że nie przestrzeganie regulaminu rozgrywek narażone jest sankcjami, jednak zawsze uważano, że to jest skierowane tylko wobec zawodników, czy drużyn, ale to nie jest prawda, gdyż drugą stroną biorącą udział w tym współzawodnictwie jest Polski Związek Tenisa Stołowego, który jest tak samo zobowiązany do przestrzegania tych norm, co zawodnicy, a może nawet bardziej, gdyż to on określa te zasady i je zatwierdza.

Mamy dylemat, gdy pojawia się coś, co łamie te zasady, jest wbrew tym zasadom, i jest po stronie PZTS. Tak jest w przypadku tego DP, które jest samowolą łamiącą wszelkie zasady określone w Regulaminie Rozgrywek, jak to określić, można wprost powiedzieć to jest OSZUSTWO, i PZTS musi się liczyć sankcjami gdyby ktoś wystąpił z roszczeniami z tego tytułu.

Udział w GPP Seniorów, reguluje pkt. 8.7 Regulaminu Rozgrywek na sezon 2017-2018. Zawarto w nim w pkt 8.7.5 katalog uprawnionych do udziału zawodników, i są to:

8.7.5 Piątek: eliminacyjne turnieje grupowe (gry do 3 wygranych setów) rozgrywane z udziałem zawodniczek i zawodników, którzy:
8.7.5.1 – w eliminacjach wojewódzkich do turnieju zajęli 3-32. miejsca,
8.7.5.2 – nie wystąpili w eliminacjach wojewódzkich do turnieju z powodu udziału w zawodach ITTF lub ETTU,
8.7.5.3 – występują w zagranicznych rozgrywkach ligowych,
8.7.5.4 – nie wystąpili w eliminacjach wojewódzkich do turnieju z powodu udziału w akcjach szkoleniowych kadry narodowej.
8.7.5.5 Zawodniczki i zawodnicy polscy, którzy nie wystąpili w eliminacjach wojewódzkich do turnieju z powodów innych niż wymienione w pkt 8.7.5.2, 8.7.5.3 i 8.7.5.4 niniejszego Regulaminu Rozgrywek nie mają prawa startu w eliminacyjnych turniejach grupowych.
8.7.5.6 Zawodniczki i zawodnicy zagraniczni mają prawo startu w eliminacyjnych turniejach grupowych (bez prawa uczestnictwa w eliminacjach wojewódzkich do turnieju).

Jest to zamknięty katalog, który za bardzo nie pozostawia swobody w decydowaniu o obsadzie GPP seniorów.

I co najważniejsze GPP jest podzielony na piątkowy grupowy turniej eliminacyjny, oraz sobotni turniej grupowy, w którym udział regulują oddzielne przepisy.

Większość DP dotyczy grupowego turnieju eliminacyjnego, a prawo udziału mają w nim tylko zawodnicy, którzy na tzw WTK zajęli miejsca 3-32, lub Polacy grający w ligach obcych, lub są obcokrajowcami grającymi w Polskiej lidze. Mamy dwa wyjątki określne w pkt.8.7.5.2 i 8.7.5.4, które dopuszczają zawodników bez wymaganego startu w WTK.

I tutaj mamy zagwozdkę, czy udział młodzika, kadeta, juniora w zawodach ITTF lub ETTU, lub bycia na obozie kadry swojej kategorii wiekowej daje ten przywilej opisany w pkt. 8.7.5.2 i 8.7.5.4, według mnie, bo to dotyczy kategorii SENIOR, a ten przywilej może być tylko zastosowany w GP w ich kategoriach wiekowych, a ich start w kategorii Senior odbywa się tylko na ich osobiste ryzyko, i za zgodą prawnych opiekunów (nie trenera), szczególnie, że w przypadku ich startu muszą zostać spełnione inne warunki określone w przepisach Ministra ds. Edukacji (właściwego).

To, że przepis wymieniony w pkt. 2.1.2 „W Indywidualnych Mistrzostwach Polski Seniorek i Seniorów mogą uczestniczyć zawodniczki i zawodnicy ze wszystkich kategorii wiekowych.” Nie oznacza, że organizator nie musi przestrzegać norm określonych dla dzieci i młodzieży, nikt organizatora nie zwalnia z odpowiedzialności.

Dowolność interpretacji przepisów zawartych w Regulaminie Rozgrywek na sezon 2017/2018 PZTS nie jest bez ograniczeń, a trzeba się liczyć, że decyzje spod szyldu Decyzja Prezesa to jest oszustwo, gdyż regulamin nie zawiera takiego dopuszczenia, a wręcz ogranicza swobodę decydowania i dowolności interpretacyjnej.

PZTS od ponad roku unika odpowiedzi na podstawę prawną korzystania z Decyzji Prezesa w przypadku Regulaminu Rozgrywek, budzi to poważne wątpliwości, co do transparentności, jawności, czy braku egalitaryzmu współzawodnictwa.

Czy taka postawa budzi zastrzeżenia, tak, bo szepce się o korupcyjnych skłonnościach decydentów, uprzywilejowaniu niektórych zawodników (działaczy), same paskudne rzeczy.

Ps. 12 października 2017 PZTS (sygn. akt II SO/Wa 37/17) został ukarany grzywną z tytułu przewlekłości w udzielaniu informacji publicznej, jest to pierwsza grzywna w tym roku nałożona na PZTS i prawdopodobnie nie ostatnia.

Krzysztof Piwowarski

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze

Yan / 30.10.2017

Wielki sukces w sądzie totalnego nieróbstwa. Nie dziwota że w sądach sprawy trwają latami jak muszą zajmować się skargami nawiedzonych poszukiwaczy sensacji.

"k.p" / 30.10.2017

Yan, no cóż, pierdnąłeś, a smród i hałas z twego czynu rozjedzie się wśród gawiedzi. Śmiejesz się z mojego prawa do informacji, czuje się jakbyś obrażał moich kolegów, którzy za to prawo siedzieli w więźniach. Yan jakkolwiek próbowałbyś ośmieszyć, ubrudzić, zabłysnąć na arenie hejterów, nie osłabisz mnie i innych do prawa uzyskiwania informacji publicznej. Być może twoi pracodawcy maja taki cel, jednak, gdy zajdzie taka potrzeba i konieczność takie wnioski będą składane.
Co do PZTS, nie jest to organizacji przejrzysta, transparentna, rządy poprzednika ocierały się o korupcję, nepotyzm, kłamstwo, gdyby nie nasze pytania, to niektóre sprawy dalej by zaciemnione.
Yan, sport, to trudna dziedzina życia, szczególnie narażona na zło tego świat, i mam nadzieję, że można ograniczyć wpływ tego zła na sport.

"k.p" / 30.10.2017

Yan w Polsce generalnie sport korzysta ze środków społecznych, skończył się czas, ze obywatel nie miał prawa do oglądania jak te złotówki się wydaje, od kilku lat sposób wydawania tych złotówek podlega kontroli obywateli tego państwa, małych, dużych mają prawa zadać pytanie, a instytucje maja obowiązek odpowiedzieć, nie ważne, kiedy, mają!!!
Yan próbujesz ograniczyć te prawo, czyli godzisz w prawa obywateli do prawa do pytania i prawa do odpowiedzi, a FE Yan!!!!

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera i bądź zawsze na bieżąco

O nas

Portal www.time-out.pl powstał w głowie 2 osób Zbyszka Stefańskiego i Rafała Kurowskiego. Nie udało mi się ustalić dokładnej daty rozpoczęcia naszej działalności. ale po kolei....
Czytaj więcej

Na skróty

Facebook

Znajdź nas na Facebooku