<

Grad medali / zapis wideo ratuje fair play

Dzisiejszy dzień był bardzo udany dla naszych zawodników. Polacy zapewnili sobie 5 kolejnych medali.

Image

W kadetach nasz mikst Magdalena Szczerkowska i Robert Floras pokonał 3-2 parę niemiecko-słowacką Schimdl/Balazova i w jutrzejszym półfinale spotka się z Rosjanami Grishenin/Ryabova.

Nasz debel juniorek Partyka/Bąk po bardzo dobrym meczu pokonał Rosjanki 3-0 i jutro zmierzy się z niemiecką parą Solja/Staehr.

Największe emocje dnia z udziałem Polaka były w ćwierćfinale miksta. Natalia Bąk z Anglikiem Knightem raczej bezproblemowo uporała się z parą serbsko-rumuńską 3-0 i awansowała do półfinału turnieju.

O bezproblemowym awansie nie może być mowy jeśli chodzi o grę mieszaną Natalia Partyka/Abdel Salifou z parą czesko-słowacką Tregler/Medrikova.
Partyka i Salifou przegrywali już 0-2, doprowadzili do wyrównania i rozstrzygał ostatni 5 set.

Set ten to mieszanka nastrojów. Prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie, Natalia i Abdel Kader prowadzili już 7-4 aby stracić kolejno 5 punktów do stanu 7-9. Potem udało się jednak wygrać trzy piłki i para polsko-francuska miała piłkę meczową.

Ostatnia piłka wzbudziła bardzo wiele kontrowersji i dyskusji. Salifou dostaje piłkę na stronę beckhendową, przeskakuje forehendem i już prawie się przewracając uderza topspinem. Piłka szybuje dość wysoko i spada na kant stołu. Natalia i Abdel Kader oraz ich trenerzy podnoszą ręce do góry, wtedy Czech Tregler protestuje u sędziego, że Francuz zagrał piłkę po swojej koszulce. Zapłakana Medrikova rzuca ze złością rakietką, a Tregler dalej protestuje. Natalia i Abdel podają sobie ręce, dziękują sędziom i schodzą z pola gry. Trener czeski nagrywał jednak mecz na wideo i postanawia sprawdzić tę ostatnią piłkę. Nie widać jednak wyraźnie i wtedy kibice i trenerzy proszą ttlive, który nagrywał i pokazywał na żywo to spotkanie o powtórkę. Po kilku minutach udaje mi się w zwolnionym tempie pokazać kontrowersyjną piłkę. Ogląda to razem ze mną na monitorze wielu kibiców, trenerzy przegranej pary, po chwili przychodzi główny organizator zawodów. Obojętne co pokazałby zapis wideo, decyzja sędziów i tak pozostałaby niezmieniona. Na zwolnionym tempie widać jednak wyraźnie, że piłka ani przed uderzeniem w rakietkę Francuza Salifou, ani po jej opuszczeniu NIE DOTYKAŁA koszulki zawodnika. Tym samym decyzja sędziów była prawidłowa.

Dlaczego o tym piszę? Gdyby okazało się, że piłka jednak dotknęła koszulki Abdela, to i tak oni byliby w finale, ale sprawiedliwośći i zasay fair play nie zostałyby zachowane. Mając jednak zapis wideo można udokumentować, że piłka była zagrana prawidłowo.

W jutrzejszym półfinale gier mieszanych spotkają się obie „polskie” pary.