Gorący news

Zapraszamy na zakupy do sklepu stacjonarnego i internetowego www.ustefiego.pl

 

<

Początki tenisa stołowego w Polsce, cz.3

Początki tenisa stołowego w Polsce, cz.3

źrdło: Polski Tenis Stołowy·Freitag, 23. Februar 2018


Od połowy lat 70. w polskim tenisie stołowym dominowali zawodnicy wywodzący się z klubów akademickich z Gdańska i Gliwic, wychowankowie warszawskiej Spójni (Andrzej Baranowski, Ryszard Czochański) oraz „włókniarze” z Łodzi (Stanisław i Zbigniew Frączykowie). Najważniejsze sukcesy to 3 medale w Akademickich Mistrzostwach świata (1980), złoty medal Andrzeja Grubby w ME w grze mieszanej (w parze z Holenderką Bettine Vriesekoop) i jego zwycięstwo w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na najpopularniejszego sportowca w Polsce w 1984 roku oraz zwycięstwo w prestiżowym turnieju Europa TOP 12 (1985), w Pucharze świata (1987), a także sukcesy drużynowe: Puchar Europy AZS AWF Gdańsk (1983), wicemistrzostwo Europy (1984), brązowy medal w MŚ (1985). Wraz z Grubbą reprezentację tworzyli Kucharski (wicemistrz świata w grze podwójnej i wicemistrz Europy w grze pojedynczej), Stefan Dryszel, Andrzej Jakubowicz, Piotr Molenda, Norbert Mnich i Mirosław Pierończyk. Trenerem kadry był Adam Giersz, a jego asystentem Zbigniew Liszewski.

Lata 80. to, przede wszystkim dzięki Andrzejowi Grubbie, wielki wzrost popularności tenisa stołowego w Polsce – sympatycy tej gry wypełniali hale sportowe wszystkich miast, w których rozgrywano mecze w ramach Euroligi i Superligi (w tych rozgrywkach dwukrotnie zwyciężyła Polska). Międzynarodowy Komitet Olimpijski wprowadził w 1981 roku tenis stołowy do programu Igrzysk Olimpijskich. Po raz pierwszy o medale w tej dyscyplinie sportu rywalizowano w Seulu w 1988 roku. Polskę reprezentowali wyłącznie zawodnicy z Akademickiego Związku Sportowego – Grubba, Kucharski i Molenda. W barcelońskich Igrzyskach (1992) wystąpili: Grubba, Kucharski i Piotr Skierski. Cztery lata później (Atlanta 1996) w turnieju olimpijskim zagrali Grubba i Lucjan Błaszczyk, a w Sydney (2000) reprezentowali Polskę Błaszczyk i Tomasz Krzeszewski. Ponownie Błaszczyk i Krzeszewski rywalizowali o medale olimpijskie w Atenach (2004). W Pekinie (2008) po raz czwarty wystąpił Błaszczyk. Po udanych kwalifikacjach olimpijskich, w IO zadebiutowały także Polki – Li Qian, Natalia Partyka i Xu Jie.

Centralny Ośrodek Szkolenia PZTS, który funkcjonował przy gdańskiej AWF, miał znaczący wpływ na rozwój karier Błaszczyka, Piotra Szafranka i Krzeszewskiego, którzy zdobyli tytuł młodzieżowych wicemistrzów świata (Tokio 1993). Kolejne sukcesy polskiego pingponga to występy Blaszczyka. Szczególny wymiar pokoleniowy miał jego srebrny medal mistrzostw Europy w grze podwójnej z Grubbą (Bratysława 1996). Podczas tych mistrzostw Błaszczyk wywalczył także brązowy medal z E. Ciosu i brązowy medal z drużyną. Dwa lata później Polska zdobyła tytuł wicemistrza Europy (Błaszczyk, Michał Dziubański, Marcin Kusiński, Skierski, Krzeszewski), a w 2000 r. brązowy medal.

W 1999 roku zawodniczki Telwoltu Tarnobrzeg, pod wodzą trenera Zbigniewa Nęcka, awansowały do finału Pucharu Europy, w którym uległy Statiscice Budapeszt. Wprowadzona w życie w tym samym roku reforma administracyjna kraju spowodowała zmiany strukturalne w polskim sporcie. W miejsce 49 Okręgowych Związków Tenisa Stołowego powołano 16 Związków Tenisa Stołowego (ZTS, zgodnie z nazewnictwem nowych województw). WZTS-y wystąpiły do sądów o nadanie im osobowości prawnej, potwierdzonej odpowiednim wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego. W 2001 roku na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej wybrano Adama Giersza, ówczesnego prezesa PZTS. Nowa ustawa o sporcie kwalifikowanym wprowadziła przepis o posiadaniu przez sekcje tenisa stołowego licencji klubowych – licencję nr 1 w polskiej historii tej dyscypliny otrzymała AZS AJD Częstochowa.

Mistrzostwa świata Juniorów 2007 (USA) zakończyły się sukcesem podopiecznych Leszka Kucharskiego – Partyka, Katarzyna Grzybowska, Natalia Bąk i Anna Żak wywalczyły srebrny medal. Po dwudziestu ośmiu latach, brązowy medal w grze podwójnej wywalczyły Xu Jie i Natalia Partyka (Petersburg 2008). Rok później (Stuttgart) nasze seniorki zdobyły drużynowe wicemistrzostwo Europy (Li Qian, Xu Jie, Partyka, Grzybowska, Magdalena Szczerkowska), a srebrny medal w grze podwójnej mężczyzn zdobyli Błaszczyk i Wang Zeng Yi. Li Qian zwyciężyła w 2009 roku w prestiżowym turnieju Europe TOP 12, a rok później zajęła w nim drugie miejsce. Sporą kolekcję medali zebrali także polscy sportowcy niepełnosprawni (Paraolimpijczycy, Sprawni Razem, Niesłyszący). W 2008 roku ETTU przyznała Polsce prawo do organizacji Mistrzostw Europy w 2011 roku (Gdańsk-Sopot, 8-16.10). Po raz pierwszy w historii impreza pingpongowa tej rangi odbędzie się w naszym kraju. Na rok 2011 zaplanowano w Polsce także Mistrzostwa Europy Niesłyszących (Częstochowa) oraz Mistrzostwa Europy „Sprawni Razem” (Cetniewo).

Na początku 2010 roku PZTS zrzesza 716 klubów sportowych z całego kraju, a licencje zawodnicze posiadało 10396 tenisistek i tenisistów stołowych.

Polski Związek Tenisa Stołowego w dniach 8-16.10.2011 r. zorganizował Mistrzostwa Europy Seniorów. Rozegrano je w kategoriach indywidualnych ( 395 pingpongistów) i drużynowych (42 ekipy narodowe). W Ergo Arena w Gdańsku zaprezentowano wystawę historyczną oraz prezentację prac plastycznych przygotowanych przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Opracowano folder, znaczek (pin), okolicznościowe koszulki, torby, długopisy, wydano też monografię „Gramy dalej” 80-lecie Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Brązowy medal w grze pojedynczej zdobyła Li Qian ( pierwszy indywidualny medal w historii kobiecego tenisa stołowego w Polsce).

W styczniu 2012 r w Polskim Komitecie Olimpijskim w Warszawie odbyła się akademia z okazji 80-lecia PZTS. Podczas tego spotkania pokoleń, zasłużonym działaczom wręczono odznaczenia państwowe i medale okolicznościowego 80-lecia PZTS.

W Igrzyskach Olimpijskich ( Londyn -2012) wystąpiły podopieczne Michała Dziubińskiego Natalia Partyka, Katarzyna Grzybowska, Li Oian, w turnieju indywidualnym zagrał Wang Zeng Yi.

W październiku 2012 r. w Łodzi przy ul. Południowej 22 (obecnie Rewolucji z 1905 r. ) odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą ukonstytuowanie się zarządu Polskiego Związku Tenisa Stołowego (2.11.1931 r.).

Złotym medalistą Mistrzostw Europy w grze podwójnej (Schwechat-2013) został Wang Zeng Yi. Sukcesem zakończył się start w mistrzostwach świata juniorów (Rabat). Polscy juniorzy (Jakub Dyjas, Patryk Zatówka, Adrian Więcek, Michał Bańkosz) zdobyli medal brązowy.

Po ponad dwudziestu latach urzędowania PZTS zmienił siedzibę (z Łazienkowskiej na Mokotowską).

Superliga Tenisa Stołowego zorganizowała uroczystą galę, podczas której wręczono pingpongowe „Wiktory”. W II Igrzyskach Młodzieży (Chiny) wystąpili Natalia Bajor i Patryk Zatówka W 2014 r. w polskim tenisie stołowym dominowały kobiety , które w Lizbonie wywalczyły brązowy medal w turnieju drużynowym (K. Grzybowska, N. Partyka,Li Qian, K. Stefańska). W końcu tego roku K. Grzybowska i N. Partyka w grze podwójnej w ITTF World Grand Final zajęły drugie miejsce.

Na podstawie tekstu Wiesława Pięty.

Literatura: Kulczycki R., Tenis stołowy w Polsce w latach 1919-1989, Gorzów Wlkp. 1998 Pięta W., Tenis stołowy na Górnym Śląsku w latach 1929-2004, Częstochowa 2005 Pięta W., Tenis stołowy wśród żydów w Polsce (1924-1949), Częstochowa 2008 Pięta W., Table tennis among Jews in Poland (1924-1949). English edition – supplemented, Częstochowa 2009 Pięta W., Z dziejów Akademickiego Związku Sportowego – tenis stołowy (1928-2008), Łódź 2010

Linki zaprzyjaźnione:

Początki tenisa stołowego w Polsce, cz.2

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera i bądź zawsze na bieżąco

O nas

Portal www.time-out.pl powstał w głowie 2 osób Zbyszka Stefańskiego i Rafała Kurowskiego. Nie udało mi się ustalić dokładnej daty rozpoczęcia naszej działalności. ale po kolei....
Czytaj więcej

Na skróty

Facebook

Znajdź nas na Facebooku