Mistrzostwa Europy LIEBHERR 2020 ITTF European Table Tennis Championships zostały zakończone. Z całej Europy spływają gratulacje wzorowo zorganizowanego turnieju. Polski Związek Tenisa Stołowego umocnił swoją pozycję pośród światowych organizacji.

Organizacja Mistrzostw Europy została przyznana Polsce w 2018 roku w czasie Kongresu w Alicante. Ówcześnie nikt nie spodziewał się z jakimi wyzwaniami przyjdzie zmierzyć się Polskiemu Związkowi Tenisa Stołowego, na czele którego od 2017 roku stoi Prezes Zarządu Dariusz Szumacher.

Mistrzostwa Europy są najbardziej prestiżowym turniejem Starego Kontynentu. Organizacja czempionatu jest niezwykłym wyzwaniem, którego podjęcia się nie baliśmy. Pandemia COVID-19 spiętrzyła trudności organizacyjne, doprowadziła do przesunięcia Mistrzostw o dziewięć miesięcy, uniemożliwiła obecność kibiców na turnieju, ale nie powstrzymała nas przed jego realizacją – mówi Dariusz Szumacher, Prezes Zarządu PZTS.

Pomimo licznych obostrzeń związanych z pandemią w turnieju wystartowało ponad 200 zawodniczek i zawodników z blisko 40 państw zrzeszonych w strukturach Europejskiej Unii Tenisa Stołowego, a pośród nich największe gwiazdy europejskiej sceny tenisa stołowego.

Realizacja turnieju przebiegła pomyślnie, skupiając przed telewizorami i monitorami tysiące miłośników dyscypliny, którzy za sprawą transmisji internetowych i telewizyjnych mogli oglądać zmagania najlepszych tenisistów stołowych Europy.

Organizacja tak dużego wydarzenia jakim są Mistrzostwa Europy wymaga ogromnego zaangażowania środków oraz pracy. Dziękuję Prezesowi Rady Ministrów, Panu Mateuszowi Morawieckiemu za objęcie Turnieju Patronatem Honorowym, dziękuję Panu Łukaszowi Schreiberowi, Ministrowi w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za wsparcie w organizacji, dziękuję Zarządowi PZTS, za umożliwienie organizacji Mistrzostw zgodnie z przyjętą przeze mnie strategią. Szczególnie chciałbym podziękować naszym Partnerom, spółom Enea oraz PKN Orlen, a także marce LOTTO, bez których LIEBHERR 2020 ITTF European Table Tennis Championships nie mogłyby się odbyć. Gorąco dziękuję całemu zespołowi, odpowiedzialnemu za przygotowanie i realizację Mistrzostw, za poświęcenie i wielogodzinną pracę, która zaowocowała turniejem na najwyższym światowym poziomie – powiedział Prezes Zarządu PZTS, Dariusz Szumacher.

W czasie Mistrzostw odbyło się spotkanie władz Europejskiej Unii Tenisa Stołowego, przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego oraz Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Na spotkaniu obecni byli między innymi: Prezydent ETTU Igor Levitin, Prezydent ITTF Tomasz Weikert, Prezes PZTS  Dariusz Szumacher, a także zastępca Prezydenta ETTU Pedro Miguel, Wiceprezydenci ETTU Heike Ahlert, Sonja Grefberg, Ina Jozepshone, Miguel Vincens, Wiceprezydent ITTF Petra Sorling oraz Dyrektor Operacyjny Mistrzostw Marcin Frej.

Polski Związek Tenisa Stołowego zorganizował jedne z najlepszych Mistrzostw Europy w historii. Przeprowadzenie turnieju w tak trudnych okolicznościach wymagało od organizatorów olbrzymiej odwagi i poświęcenia, które zasługują na szacunek całej światowej społeczności sportowej. Jestem przekonany, że w przyszłości zorganizujemy wspólnie kolejne projekty dążące do rozwoju tenisa stołowego w Europie. Korzystając z okazji, gratuluję Polskiemu Związkowi Tenisa Stołowego 90-lecia istnienia, a reprezentantom Polski życzę sukcesów w zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich w Tokio – powiedział Pan Igor Levitin, Prezydent Europejskiej Unii Tenisa Stołowego.

Europejski czempionat gościł w Polsce po raz drugi. W 2011 roku Mistrzostwa Europy odbyły się w Gdańskiej ERGO Arenie. Najbliższe Indywidualne Mistrzostwa Europy odbędą się w 2022 roku w ramach multidyscyplinarnych Mistrzostw Europy EuroGames. Tenisiści stołowi walczyć będą o tytuły mistrzowskie w Monachium w dniach 11-21 sierpnia 2022.