I.FILOZOFIA GRY I PRZEMYŚLENIA
Nowoczesny tenis stołowy kobiet powinien charakteryzować się obustronną rotacją ze zwróceniem uwagi na silną stronę bekhendową. Gra powinna opierać się na unikaniu prostych błędów, a jej urozmaicenie – zmusić do błędów przeciwniczkę. Zawodniczki grające stylem obronnym będą w dalszym ciągu odnosiły sukcesy, szczególnie te, które zmieniają tempo gry, grają różnorodną rotacją oraz zmieniają miejsce upadku piłki.
Nowoczesny tenis stołowy mężczyzn.
Gra powinna się opierać na obustronnej rotacji, ze zwróceniem uwagi na jak najszybsze zakończenie akcji. U zawodnikow atakujących, topspin forhend powinien być uderzeniem dominującym dającym gwarancje zwycięstw. W warunkach zawodów sportowych dobry zawodnik powinien umieć, czy to atakując, czy to się broniąc wykorzystywać do tego rotację. Zawodnikow z czopami będziemy spotykać rzadko, z wyłączeniem zawodników defensywnych. Choć i oni w zasadzie, z bardzo dobrym atakiem i kontratopspinem ze strony forhendowej raczej powinni być zaliczani do zawodnikow typu „allround”. Ze względu na dominujący forhend, jak najszybsze zakończenie akcji, zawodnicy są zmuszani do bardzo dynamicznej i szybkiej gry. To z kolei powoduje, że przygotowanie fizyczne odgrywa niezwykle ważną rolę.
II ELEMENTY FILOZOFII GRY
Przygotowanie fizyczne
Trening przygotowania fizycznego powinien odbywać się regularnie w różnych formach (trening siły, trening stabilizujący układ mięśniowy u zawodnika, z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń na siłowni, trening stacyjny, trening wytrzymałościowy). Nie można zapomnieć o treningu szybkości (ogólnej i specjalnej), a u dzieci i starszych grup młodzieżowych pamiętajmy o urozmaiconym treningu koordynacji.
Praca nóg Umiejętność szybkiego poruszania się przy stole w wyczynowym tenisie stołowym uzależniona jest od odpowiedniej pracy nóg. Powodem efektywnej pracy nóg u zawodnika jest stałe umiejscawianie środka ciężkości ciała z przodu, pomiędzy nogami. Oprócz klasycznych sposobów poruszania się w tenisie (krok odstawno-dostawny, praca nóg jednym krokiem, krok skrzyżny – dop.Z.S) w ostatnich latach doszły w nowoczesnym ping-pongu odskoki i doskoki związane ze zwiększeniem tempa gry. Praca nóg rozpczyna sie zawsze wg schematu przód-tył. Schemat ten jest równie ważny jak poruszanie się wg schematu lewa-prawa strona i powinno się na to w treningu zwracać uwagę. Problemy związane z pracą nóg w tym przypadku np.wsród kobiet z silną stroną bekhendową dotyczą sytuacji gdy dostajemy piłkę na łokieć (gdzie trzeba rozstrzygnąć czy chcemy zagrać bekhendem, czy forhendem) lub głęboko do forhendu. Przyczyną jest jest zły balans ciałem i pozostawianie ciężaru ciała, w przypadku uderzeń forhendowych na prawej nodze, a w przypadku uderzeń bekhendowych na lewej. Wśród mężczyzn problemy dotyczą sytuacji, gdy gramy odwrócony forhend, przeciwnik zagrywa nam do głębokoego forhendu lub bekhendu. Z względu na wyżej wymienione problemy powinno się w pierwszej godzinie treningu stosować elementy zmuszające zawodnika do aktywnego poruszania się przy stole (i to zarówno grającego dany element jak i i tego, który np.blokuje – dop.Z.S)
Serw
Serw powinien być zagrywany mądrze taktycznie i mieć cel. Powinniśmy umiejscawiać piłeczkę w różnych miejscach stołu. Jeśli w następstwie serwu nie zdobywamy punktu od razu, powinien on przynajmniej umożliwić zdobycie punktu. Serw musi się charakteryzować różnorodną rotacją, kombinowaną rotacją (stosowanie paru rotacji w jednym serwie – dop.Z.S). Stosujemy głównie serwisy forhendowe, nie zapominając jednak o serwisach stroną bekhendową, podrzucamy piłkę na różne wysokości.
Odbiór serwu
Odbiór serwu z powodu zmian w przepisach staje się coraz bardziej agresywny, z rakietą uniesioną nad stołem. Odbieramy serwis, stosując różne techniki (techniki krótkie, odbiór topspinem, agresywnym podcięciem dop.Z.S), gramy je zamiennie lub mieszając ze sobą. Zmieniamy przy tym oczywiście miejsce upadku piłki, czy to stosując miękkie czy twardsze rotacje przy odbiorze – np.krótki odbiór z dużą rotacją dolną. Celem odbioru jest zmuszenie przeciwnika do błędu lub przejęcie inicjatywy.
Sposób prowadzenia gry
Sposób prowadzenia gry oznacza szukanie optymalnej dla siebie wymiany piłek prowadzącej do zdobycia punktu. W nowoczesnym tenisie prowadzi to do wczesnego uderzenia piłek powodującego u przeciwnika stres, co w konsekwencji doprowadza do popełnienia przez niego błędu. Z tego powodu rakietka powinna, jeśli jest to możliwe w czasie akcji, być nad stołem. Oprócz normalnej gry po przekątnej powinno się grać po prostej lub na ciało. Należy pamiętać o zmianie rotacji, tempa i zmianie upadku piłki. W odpowiedzi na półdługie i długie piłki naszego przeciwnika, powinno się grać silnym atakiem topspinowym. Dobry zawodnik musi posiadać w repertuarze swoich zagrań skuteczny odbiór serwu.
Pasywna i aktywna gra w trakcie wymiany na stole
Pasywna lub aktywna gra jest uzależniona od rotacji. Celem jest uniemożliwienie przeciwnikowi jego punktujących zagrań i przejęcie inicjatywy z zastosowaniem własnych uderzeń topspinowych. Pomiędzy poszczególnymi uderzeniami ważna jest faza przygotowawcza danego uderzenia, która decyduje, w którą stronę zostanie zagrana następna piłka. Proste i łatwe zagrania blokiem przez przeciwnika powinny być neutralizowane poprzez stosowanie urozmaiconych zagrań (np.gry rotacyjnej). Klasyczne zagranie półwolejem bekhend na skutek udoskonalenia krótkich zagrań ofensywnych, w dobie nowoczesnego ping-ponga nie powinno być stosowane.
Ogólne wskazówki
W szkoleniu początkowym należy zwrócić uwagę na trzymanie rakietki dokładnie pośrodku palca wskazującego i kciuka (pozycja neutralna). Wśród młodych zawodników – na właściwe wykorzystanie nadgarstka i przedramienia w technice gry. Automatyzacja ruchów i obserwacja lotu piłki i poczynań przeciwnika są równie ważne. W szerokim repertuarze swoich zagrań trzeba znaleźć takie, które w warunkach gry okazują się optymalne. W postępach w tenisie na pewno pomoże trening zbliżający nas do warunków gry na zawodach i trening indywidualny z trenerem.
Podsumowanie
Powyższy artykuł pokazuje najnowsze tendencje w nowoczesnym tenisie stołowym i powinien pozwolić udoskonalić warsztat szkoleniowy każdego trenera. Nowe trendy w treningu są rzeczą naturalną, a ten kto stoi w miejscu nie posuwa się naprzód.
Przetłumaczył z niemieckiego i opatrzył kilkoma uwagami Z.Stefański
Portal www.time-out.pl powstał w głowie 2 osób Zbyszka Stefańskiego i Rafała Kurowskiego. Nie udało mi się ustalić dokładnej daty rozpoczęcia naszej działalności. ale po kolei....
Czytaj więcej
Dodaj komentarz