Gorący news

Zapraszamy na zakupy do sklepu stacjonarnego i internetowego www.ustefiego.pl

 

<

Wskazówki treningowe Niemieckiego Związku Tenisa Stołowego (DTTB)

Niemiecki Związek Tenisa Stołowego

Zebranie trenerów kadr wojewódzkich

Kulmbach , 06.11.2006

I.Trening fizyczny

Trening fizyczny kształtujący wszystkie cechy motoryczne takie jak wytrzymałość, skoczność, siła, szybkość. A na ich podstawie kształtowanie cech charakterystycznych tylko dla tenisa stołowego. Trening fizyczny powinien być przeprowadzany regularnie i długofalowo.

II.Praca nóg (motto: w tenisie stołowym wszystko odbywa się w ruchu)
1.Zwracać szczególną uwagę na środek ciężaru ciała i związaną z tym stabilność w czasie gry. Środek ciężkości ciała umieszczony jest pomiędzy dwoma nogami lekko z przodu. Wszystko w miarę dużej odległości od ramienia ręki grającej. Cel: taki balans ciała, aby umożliwić szybkie przemieszczanie się.
2.Gra powinna być oparta na forhendzie, przede wszystkim ma to być widoczne w graniu forhendem ze środka stołu. I to z maksymalną rotacją z udziałem całego ciała. Zwrócić uwagę na poprawę pracy nóg z „głębokiego” forhendu. Topspin bekhendowy wykonywany w ruchu.
3.Topspin forhend odwrócony (topspin forhend z bekhendu) coraz częściej powinien być stosowany w grze jako uderzenie kończące
4.Praca nóg przód – tył – przód, przede wszystkim przy ataku po krótkiej piłce przeciwnika, ale również w zagraniach pasywnych (timing – moment uderzenia piłki wysoko – z przodu). W sytuacji topspin – topspin (timing – moment uderzenia piłki) wysoko – z przodu. Każda następna piłka możliwie jak najbardziej aktywna

III.Serwis
1.Powinien pasować do danej taktyki i mieć cel
2.W przypadku krótkich serwów stosować wszystkie rotacje i warianty, w przypadku długich i półdługich wykorzystywać całą długość i szerokość stołu
3.Zwracać uwagę na zmienność i jakość rotacji, zwrócić uwagę na serwy z rotacją i bez.
4.Serwy wykonywane powinny być szybką ręką z podrzutem piłki na różnych wysokościach
5.Serwisy bekhendowe są również ważne!

IV.Odbiór
1.Pozycja wyjściowa zawsze zawsze z rakietą powyżej poziomu stołu
2.Odbiór powinien być agresywny, zróżnicowany, grany w różne miejsca stołu. Następnie powinno się dążyć do agresywnej gry z przewagą uderzeń forhendowych. Poprzez stosowanie różnych technik odbioru takich jak: topspin, flip, krótkie odbiory z dolną i boczną rotacją wykorzystywać powinno się cały stół. Wszystko po to, by przejąć inicjatywę.

V.Rozpoczęcie akcji
1.Rakietę we wszystkich wariantach trzymać zawsze nad stołem
2.Przy ataku topspinowym z długich i półdługich piłek grać maksymalnie silnie
3.Bardzo ważne jest miejsce upadku piłki po ataku topspinowym. Oprócz gry po przekątnej często powinno się grać po prostej i na „łokieć”.
4.Przy ataku topspinowym zwracać uwagę na zróżnicowanie miejsca upadku piłki

VI. Przejęcie inicjatywy w czasie gry. Celem przejęcia inicjatywy jest silny atak topspinowy. Rotacyjny blok bekhendowy jest najważniejszym elementem gry służącym do przejęcia inicjatywy. Topspin forhendowy blisko stołu ze środka lub z rogu forhendowego z krótkim zamachem jest dominującym uderzeniem. Uderzenie to powinno być grane często po prostej. Coraz częściej stosować krótki topspin bekhendowy w celu przejęcia inicjatywy. Pamiętać o tym, żeby w czasie trwania akcji po każdym pojedynczym uderzeniu, ręka trzymająca rakietę była w pozycji nad linią stołu

VII.Wskazówki końcowe:

1.Uchwyt rakietki w pozycji neutralnej, pośrodku pomiędzy dużym i wskazującym palcem.

2. Odpowiednie ruchy nadgarstka i przedramienia przy technikach topspinowych powinny być w szkoleniu szczególnie podkreślane.

3. W kategoriach żeńskich techniki bekhendowe odgrywają większą rolę niż w męskich, choć celem powinno być coraz częstsze stosowanie technik forhendowych.

4. W nauce gry defensywnej oprócz technik obronnych uczyć zagrań ofensywnych. Specjalistyczne okładziny – szczególnie długie czopy – stosować nie za wcześnie. I wtedy, gdy zawodnik ma opanowaną technikę podstawową.

We wczesnych etapach szkolenia zwracać uwagę na naukę taktyki gry.

Poprawa jakości gry to mieszanka stosowania gier na punkty, zawodów i indywidualnego treningu

Praca z psychologiem sportowym może tylko pomóc w kształtowaniu cech psychicznych zawodnika w tenisie stołowym.

Wiem, że wiele punktów jest ogólnikowych. Ale w każdej pracy, w każdym przedsięwzięciu zaczyna się zawsze od wytycznych, czy ogólnych kierunków. I na ich bazie wyszczególnia się zadania w dalszym postępowaniu. I tak proszę traktować powyższe opracowanie.

Ewentualne pytania proszę zadawać w komentarzach lub na forum. Chętnie odpowiem.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera i bądź zawsze na bieżąco

O nas

Portal www.time-out.pl powstał w głowie 2 osób Zbyszka Stefańskiego i Rafała Kurowskiego. Nie udało mi się ustalić dokładnej daty rozpoczęcia naszej działalności. ale po kolei....
Czytaj więcej

Na skróty

Facebook

Znajdź nas na Facebooku