Gorący news

 Komunikat Międzynarodowego Obozu Szkoleniowego Brzeg Dolny lato (29.07 – 07.08.2021): tutaj 

Sala wrze

 

 

<

Wspomnienie o śp. Romanie Kowalskim

Z żalem zawiadamiamy, że 24 kwietnia 2020 roku zmarł Roman Kowalski – wielokrotny medalista indywidualnych i drużynowych Mistrzostw Polski, reprezentant Polski, trener kadry narodowej juniorów i seniorów, zasłużony działacz środowiska tenisa stołowego. Rodzinie i przyjaciołom zmarłego, Zarząd Polskiego Związku Tenisa Stołowego składa najgłębsze wyrazy współczucia.

Karierę tenisisty stołowego rozpoczął w  Drukarzu Warszawa, w barwach którego zdobył tytuł mistrza Polski Juniorów (1962). Pierwszy medal seniorski wywalczył w 1963 r. w grze mieszanej z Elizą Lidą (trzecie miejsce), w rok później z grze podwójnej z Bronisławem Gowinem został wicemistrzem Polski.  Największy sukces sportowcy odniósł w  Gdyni 1965 r., kiedy to  w mistrzostwach Polski zdobył 3 złote medale (gra pojedyncza, podwójna i mieszana).  Przez większość kariery sportowej związany był ze Spójnią Warszawa, z którą występował w pucharze Europy wspólnie z Danutą Calińska, Barbarą Olszowską (późniejsza małżonką)  Zbigniewem Calińskim i Januszem Kusińskim. Z warszawską Spójnią był sześciokrotnym drużynowym mistrzem Polski. Występował jeszcze przez dwa sezony (1965-1967) w OKS Olsztyn (odbywał zasadniczą służbę wojskową) i w  Zagłębiu Lubin (1972-1974). W reprezentacji Polski wystąpił 14-krotnie (w mistrzostwach świata w Pradze (1963) i Ljubljanie (1965) oraz w mistrzostwach Europy w Malmoe (1964).

W latach siedemdziesiątych  ubiegłego wieku został zatrudniony przez PZTS jako trener kadry Polski juniorów. Absolwent Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Gdańsku (trener II klasy ). Pisał też artykuły do biuletynu  PZTS: Materiały Informacyjno- Szkoleniowe  tenis stołowy . Następnie wyjechał do  pracy w Iraku. Wrócił do pracy w charakterze  szkoleniowca kadry Polski seniorów  (1982-1984). W roli trenera zadebiutował w superlidze europejskiej, następnie  w mistrzostwach świata (Tokio, 1983). Znaczące sukcesy odniósł podczas mistrzostw Europy w Moskwie (1984). Wtedy to jego podopieczni zdobyli medale: srebrny drużynowo (pierwszy  drużynowy medal Polski w mistrzostwach Europy), srebrny A. Grubby w grze pojedynczej i brązowy w grze mieszanej.

Po zakończeniu pracy w PZTS, założył własny zakład galwanizacji.

Chętnie uczestniczył w uroczystościach jubileuszowych Polskiego Związku Tenisa Stołowego (50,60,75 i 80-lecia) i we wszystkich  warszawskich Polish Open.  Odznaczony  medalami  i odznakami jubileuszowymi PZTS. Czuł się wielce zaszczycony kiedy to w Częstochowie w 2017 roku został włączony do wielce prestiż owej Galerii Sław Polskiego Tenisa Stołowego.

Zapamiętamy śp. Romana Kowalskiego jako człowieka uśmiechniętego, zawsze z kimś rozmawiającego, lubianego i szanowanego nie tylko  przez pokolenie najwybitniejszych tenisistów stołowych Polski : S. Frączyka , W. Woźnicy , A. Baranowskiego, A. Grubby. L. Kucharskiego , S. Dryszela i A. Jakubowicza.

Za życia przekazał kolekcję pamiątek i puchary mistrzowskie zdobyte w Gdyni do tworzącego się muzeum tenisa stołowego w Częstochowie.

Cześć jego pamięci.

źródło: www.pzts.pl


Komentarz:

Umierają niestety giganci sukcesów powojennego tenisa stołowego.

Nie miałem niestety możliwości osobistego poznania pana Romana.

Pamiętam jak przez mgłę 1, czy 2 zgrupowania polskiej kadry tenisa stołowego na obiektach gdańskiego AWF-u na początku lat 80-tych.

Wiem jedno.

Po jakże udanych dla polskiego tenisa stołowego MŚ w Tokio i chyba najbardzije udanych ME w powojennej historii ME w 1984 w Moskwie zwolniono tego zasłużonego dla polskiego tenisa stołowego zawodnika i trenera z funkcji 1 szkoleniowca reprezentacji Polski.

Typowe.  Jego następcą został Adam Giersz.

Moje motto: ażeby być najlepszym nie trzeba być najlepszym jakże często się sprawdza.

Przyłączam się do kondolencji.

Zbigniew Stefański

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera i bądź zawsze na bieżąco

O nas

Portal www.time-out.pl powstał w głowie 2 osób Zbyszka Stefańskiego i Rafała Kurowskiego. Nie udało mi się ustalić dokładnej daty rozpoczęcia naszej działalności. ale po kolei....
Czytaj więcej

Na skróty

Facebook

Znajdź nas na Facebooku