Na początku postawie tezę: dla mnie trenera z ponad 35-letnim stażem: gry i zabawy w tenisie stołowym mają fundamentalne i podstawowe znaczenie.
Zaproponowałem jednemu z trenerów w Polsce, aby zaproponował na swoich szkoleniach ten temat jako treść następnych zajęć.
Zobaczymy, co z tego wyniknie.
W czasach dzisiejszych, gdzie dzieci mają dostęp do tak wielu atrakcji, że gry i zabawy właściwie są jedyną drogą do zachęcania dziecka do gry w tenisa stołowego.
Wychodzą bowiem naprzeciw podstawowej potrzebom dziecka: potrzebom ruchu i zabawy.
Oczywiście abstrachuję tutaj od systemów autokratycznych, czy totalitarnych jak Chiny, gdzie robi się to na co władza pozwala.
To tam najczęściej stosuje się formy i metody ścisłe w treningu sportowym, bo to najprostsze, sztampowe i nie wymaga od trenera aż takiej kreatywności.
My w Europie musimy szukać innych sposób na umasowienie dyscypliny, niż w krajach, gdzie wynika to z braku innych atrakcji, perspektyw, czy narzucania ścisłych metod siłą.
W Europie masowość naszej dyscypliny musi oznaczać zaproponowanie dzieciom i ich rodzicom zajęć ciekawych, atrakcyjnych i wszechstronnie rozwijających.
Można to osiągnąć tylko i wyłącznie – a mówię tu o początku szkolenia – za pomocą gier i zbaw.
Broszura pt.gry i zabawy w tenisie stołowym
Ileż to dzieci traci dyscyplina przez brak brak treningu zabaw i gier sportowych.
Może to też jest przyczyną, że w Polsce jest tak mało dzieci grających w tenisa stołowego?
Dla 99% dzieci trening w formach ścislych jest dla dzieci trudny (czyli nie ma tzw.małych sukcesów na początku) monotonny, nieatrakcyjny i po prostu nudny.
Wytrzymuja go tylko nieliczne dzieci z tzw. pingpongowych rodzin, czy absolutne, umotywowane od początku dzieci – wyjątki.
Jednak i tu uważam, że gry i zabawy mogą tylko pomóc i są wg. mnie niezbędne.
Ogranicza to bowiem, bądź nawet eliminuje tzw.efekt wypalenia w latach późniejszych treningu sportowego.
Gdy do tego dodać konkurencję innych sportów z wszędobylską piłką nożną to moim zdaniem nie ma innej drogi jak wyjście naprzeciw jednej z podstawowych potrzeb dziecka: potrzebie zabawy.
Nie zapominajmy, że przy okazji umiejętnie prowadząc trening gier i zabaw sportowych możemy wplatać częściej i częściej metody ścisłe.
W Niemczech, kraju, który zdominował w ostatnich dekadach tenis stołowy w Europie gry i zabawy są obecne na każdym etapie szkolenia.
Jest też masę publikacji na ten temat.
A i pandemia, izolacja i kwarantanna wymusza interaktywne sposoby na grę w tenisa stołowego.
Gramy w tenisa stołowego on line
Co zyskujemy w treningu gier i zabaw sportowych:
Na koniec: prowadzę też zajęcia ze starszymy osobami.
Jak myślicie jaką forma zajęć sprawia im największą frajdę..?
Linki zaprzyjaźnione:
Portal www.time-out.pl powstał w głowie 2 osób Zbyszka Stefańskiego i Rafała Kurowskiego. Nie udało mi się ustalić dokładnej daty rozpoczęcia naszej działalności. ale po kolei....
Czytaj więcej
Dodaj komentarz