Gorący news

Zapraszamy na zakupy do sklepu stacjonarnego i internetowego www.ustefiego.pl

 

<

Krzysztof Piwowarski pisze

Techniki oddechowe dla chcących osiągnąć mistrzostwo, część 1.

Wielokrotnie zdarzyło się wam, że w trakcie jakiegoś ważnego meczu zabrakło wam „powietrza”, często wynikiem tego zdarzenia jest nie umiejętność oddychania, krzykniecie jak to ja nie umiem oddychać, być może nawet potraficie, ale to jest poziom amatorski.

Poniżej przedstawię trzy techniki, które po opanowaniu pozwolą wam osiągnąć niewielką przewagę nad przeciwnikiem, gdyż stojąc przy stole nie będziecie dyszeć, a wasze mięśnie będą właściwie rozluźnione dając wam przewagę szybkości i spowalniając powstawanie zakwasów.

Trening oddechowy zawsze na początku trzeba prowadzić „pod nadzorem” gdyż często dostarczenie dużej ilości tlenu do organizmu powoduje szok tlenowy i prowadzi do zaskakujących zdarzeń, jak np. omdlenia, wymioty, itd.

Tlen to czysta energia we właściwych dawkach!!!

Ps. Ostatnie rekomendacje PZTS dla organizatorów turniejów tenisa stołowego budzą różne interpretacje sędziów, jak się zachować, bezwzględnie karać nie stosujących się do rekomendacji, czy tylko upominać, bo to na sędziach stolikowych jak się okazuje spoczywa bezpieczeństwo uczestników!!!

Otwórz trzecie oko

Trzecie oko (zwane również szyszynką, szóstą czakrą, ewentualnie czakrą międzybrwiową) odpowiada za wiele tajemniczych wrażeń i irracjonalnych umiejętności – od czytania z gwiazd po jasnowidztwo, od objawień boskich po emanacje światłem – to jemu przypisuje się wszystkie parapsychologiczne, ponadnaturalne i niewytłumaczalne zdolności ludzkie. Hindusi umiejscawiają trzecie oko u nasady czoła pomiędzy oczami, wyobrażając je sobie jako czerwony punkt. Trzecie oko leży w głębi czoła i energetycznie jest połączone z szyszynką. Organ ten z kolei jest położony bardziej w głębi czaszki, zaraz za osią głowy, nieco wyżej umownej linii łączącej uszy.

Aby obudzić energię trzeciego oka, proponuję wykonać następujące ćwiczenie:

Usiądź na krześle (lub w dowolnej pozycji medytacyjnej), względnie połóż się wygodnie na miękkim podłożu. Podczas całego ćwiczenia spokojnie oddychaj nosem, oczy miej zamknięte.

Nie podnosząc powiek, spójrz teraz na punkt położony nieco powyżej nasady nosa, a pomiędzy brwiami – wyobraź sobie, że jest szerokości dwóch palców. Dla ułatwienia jego lokalizacji możesz wcześniej dotknąć tego miejsca lub lekko je uszczypnąć. Ten etap ćwiczenia wymaga specyficznego ułożenia gałek ocznych, stąd może powstać nieprzyjemne uczucie napięcia oczu.

Pamiętaj cały czas o głębokim, płynnym i miarowym oddechu.

Gałki oczne zatrzymaj w tej pozycji tylko dopóty, dopóki możesz to wykonać bez zbytniego wysiłku, po czym pozwól, by powróciły do naturalnego ułożenia – wszystko to oczywiście wykonuj bez otwierania oczu.

Ćwiczenie powtórz kilkakrotnie, wedle swoich chęci.

Uwaga:

Ćwiczenie może być wykonywane kilka razy dziennie. Podnosi ono zdolności umysłowe i siły duchowe, pozytywnie wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu, prowadzi do centralizacji energii. Stosując tę technikę, szybciej powrócisz do siebie po szoku, wstrząsie psychicznym, napięciu nerwowym. Dalszą korzyścią jest leczenie z depresji, złego nastroju i samopoczucia.

Oddychanie obustronne (nadi shodhana)

Przyjmij wygodną pozycję siedzącą i wyprostuj plecy. Teraz skrzyżuj palec środkowy i wskazujący prawej ręki i połóż je stroną wewnętrzną na grzbiecie nosa (te dwa palce mogą być również kładzione na wnętrzu dłoni – tworzą wówczas tak zwaną vishnu mudrę).

Najpierw zrób głęboki wydech. Następnie prawym kciukiem zamknij prawe nozdrze, po czym wykonaj powolny i głęboki wdech lewą dziurką nosa. Teraz małym palcem zamknij dodatkowo lewą dziurkę i wstrzymaj oddech tak długo, jak dasz radę. Ponownie otwórz prawą dziurkę i zrób powoli wydech.

Kiedy płuca zostaną już dokładnie opróżnione, ponownie wykonaj głęboki i płynny wdech tą samą komorą nosa. Napełniwszy płuca, ponownie zamknij prawą dziurkę, wstrzymaj oddech (jak to opisano wyżej), a na końcu otwórz lewą dziurkę, aby powietrze mogło znów opuścić płuca.

Uwagi:

Ten opis odnosi się do cyklu oddechowego. Jedno ćwiczenie powinno obejmować co najmniej pięć cykli, przy czym szczególnie początkujący mogą pominąć etap wstrzymania oddechu.

Jednak dla uzyskania optymalnych korzyści z ćwiczenia, powinno się je wykonywać w następującym tempie:

– Początkujący: cztery sekundy na wdech, osiem na wstrzymanie oddechu, osiem na wydech.

– Zaawansowani: cztery sekundy na wdech, szesnaście na wstrzymanie oddechu, osiem na wydech. Uwaga: Nie wykonuj ćwiczenia z zatkanym nosem!

Podwójny oddech podnosi potencjał sił witalnych całego ciała i otaczającej Cię aury, oczyszcza delikatne kanały energetyczne całego ciała (nadi), poprawia oddychanie komórkowe i wyrównuje przepływ energii prany przez ciało.

Jest to również dobre ćwiczenie na wydłużanie czasu trwania wydechu i wdechu. Może być również stosowane jako sposób łagodzenia boli głowy i migren.

Do tej techniki dodaję jeszcze ciekawe ćwiczenie wizualizujące: Podczas wdechu (przez nos) energia prany spływa pod postacią białego światła z obszaru kręgosłupa do czakry korzenia (albo inaczej: czakry łonowej). Zatrzymując w sobie oddech, pozwalasz energii prany oddziaływać na to miejsce.

Podczas wydechu świetlista energia opuszcza ciało, wypływając na zewnątrz przez centralny kanał kręgosłupa, aż do czakry korony (szczytu głowy).

Kiedy zmieniasz dziurkę nosa, pozwalasz energii prany ożywiać ciało po drugiej stronie kręgosłupa.

Oczyszczanie płuc (nie praktykować przy wysokim ciśnieniu krwi)

Usiądź wygodnie na krześle. Wdech wykonuj nosem, a wydech ustami. Zarówno podczas wdechu, jak i wydechu odliczaj do ośmiu. Opróżniwszy płuca, zatrzymaj się na chwilę i odlicz do szesnastu.

Uwagi:

To ćwiczenie może na początku wydawać Ci się za trudne, ale nie zrażaj się tym – jest bardzo skuteczne: czystym i całkowicie opróżnionym płucom łatwiej jest chłonąć gazy z otoczenia, ponadto ich pęcherzyki szybciej wydzielają i usuwają wówczas substancje szkodliwe i trujące dla organizmu. Umożliwia to jak najefektywniejsze wykorzystywanie tlenu przez organizm.

Ten, kto z tym ćwiczeniem styka się po raz pierwszy, może dostać ataku kaszlu, gdyż skażenie szkodliwymi gazami, i w związku z tym podrażnienie, jest czasem zbyt duże. Jest to szczególne doświadczenie dla palaczy, którzy wówczas szybko przekonują się o możliwościach i zatruciu swoich płuc. Jest to zatem odpowiedni moment, aby podjąć walkę z nałogiem.

Wydłużanie oddechu

Usiądź wygodnie na krześle lub przyjmij pozycję kwiatu lotosu. Kciuk swojej prawej ręki umieść z zagłębieniu powyżej prawych skrzydełek nosa, natomiast palec serdeczny połóż w tym samym miejscu, tyle że po lewej stronie. Palec wskazujący i środkowy podciągasz do wnętrza dłoni, podczas gdy najmniejszy palec pozostaje prosty. Teraz obydwie komory nosa są zamknięte.

Zacznij od zmniejszenia nacisku palca serdecznego na lewe nozdrze, po czym wykonaj nim wdech – nos powinien być jednak wciąż lekko przymknięty.

Kiedy już wykonasz ten nieco nietypowy wdech, ponownie zamknij palcem lewą dziurkę, po czym częściowo otwórz prawą, aby wykonać w podobny sposób wydech.

Kontynuuj ćwiczenie, wdychając powietrze częściowo zamkniętą prawą dziurką, a wydychając – lewą.

Uwaga:

Stopień nacisku na dziurki podczas oddechów oraz czas trwania całego ćwiczenia zależy od Ciebie. Technika ta ma na celu przedłużenie całego cyklu oddechowego.

Turbo-oddychanie – Udrażnianie i oczyszczanie płuc (kapalabhati)

Przyjmij wygodną pozycję siedzącą. Kręgosłup ma być wyprostowany, przy czym powinieneś też szczególnie pamiętać, aby podczas ćwiczenia nie pochylać głowy. Podbródek lekko przyciągnij do siebie.

Oddychaj wyłącznie brzuchem (czyli używaj przepony), a w żadnym wypadku klatką piersiową. Dla uzyskania pewności, jedną rękę umieść na brzuchu, a drugą na piersi.

Niech Twój oddech będzie krótki, szybki i bardzo silny – oddychaj tylko nosem. Podczas każdego wydechu podbrzusze powinno się zapadać do wnętrza ciała. Potraktuj płuca jak specyficzną pompę i zamiast spokojnego wydechu, zacznij wręcz wyrzucać z siebie powietrze – w ten sposób wykonujesz tak zwany ivydech aktywny.

Rozluźnij spięte mięśnie brzucha i pozwól, aby podczas wdechu płuca same wchłonęły tyle powietrza, ile jest niezbędne. Przy wdechu nie angażujesz już swojej świadomości, wykonujesz zatem tak zwany wdech pasywny, wdychając po prostu tyle powietrza, ile ciało potrzebuje.

Przyspiesz rytm swojego oddychania do około dwóch wydechów na sekundę.

Uwagi:

Długość trwania ćwiczenia ustalasz sam – uważaj jednak, aby nie przecenić zbytnio swoich możliwości, ponieważ ciało może silnie zareagować na zbyt intensywne udrażnianie dróg oddechowych. Przeciętnie wystarczy przeznaczyć na to ćwiczenie trzy minuty.

Rezultatem ćwiczenia jest wymiana gazowa w płucach. Gazy te zawierają ujemne jony (czyli jony warunkujące zdrowie – znajdują się one w wilgotnym i przesyconym solą powietrzu na obszarach nadmorskich lub leśnych). W ten sposób technika ta powoduje większe dotlenienie organizmu i szybsze usuwanie z niego szkodliwych i niepotrzebnych substancji. Ćwiczenie znacznie zwiększa pojemność płuc, a także doskonale oczyszcza nawet najgłębiej położone pęcherzyki płucne, co z kolei wpływa na lepszą pracę mózgu, ułatwia proces uczenia się, pobudza i wyostrza narządy zmysłów.

Krzysztof Piwowarski

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera i bądź zawsze na bieżąco

O nas

Portal www.time-out.pl powstał w głowie 2 osób Zbyszka Stefańskiego i Rafała Kurowskiego. Nie udało mi się ustalić dokładnej daty rozpoczęcia naszej działalności. ale po kolei....
Czytaj więcej

Na skróty

Facebook

Znajdź nas na Facebooku