Gorący news

Promocja świąteczno-noworoczna: tutaj

 

Jedna z atrakcyjnych ofert na www.ustefiego.pl

 

<

Zmiana rotacji piłki

 z cyklu: technika, taktyka

Pisałem ostatnio o znaczeniu miejsca upadku piłki.

 Dziś następny ważny temat: zmiana rotacji piłki. Każdy, kto choć trochę ma wspólnego z ping-pongiem wie, że te dwa zagadnienia powinny się łączyć. Tenis stołowy jest grą rotacji. Nie ma sportu w którym piłce nadawano by tak duże obroty. Już z tego powodu widać jakie znaczenie ma rotacja w tenisie stołowym. I jak umiejętne jej wykorzystywanie powinno być ważne dla zawodnika. Zatem i w treningu powinny się znaleźć ćwiczenia doskonalące tę umiejętność.

Dlaczego zmiana rotacji piłki jest tak ważna?

Bowiem skuteczne jej stosowanie zmusza przeciwnika do stosowania różnych technik, co zwiększa prawdopodobieństwo błędu.

Prześledźmy to na przykładzie gry zawodnka atakującego z obrońcą. Topspin grany kolejno na piłkę podciętą i bez rotacji na tzw. piłkę ”pustą” wymaga stosowania dwóch innych technik topspinowych. Z zamachem na różnych wysokościach, innym kątem ustawienia rakietki w fazie uderzenia, czy nadaniem właściwej rotacji.

Tak samo się dzieje w przypadku bloku. Zawodnik blokujący ma o wiele więcej trudności, gdy atak jest grany z różną rotacją. W przypadku dużej rotacji piłka przy bloku jest „schowana” pod rakietką. Przy topspinie z mniejszą rotacją rakieta jest bardziej otwarta. A przy zgraniu z małą, bądź żadną rotacją samemu trzeba piłce nadać prędkość i rotację, by znalazła się na polu przeciwnika. Tu warto na chwilę się zatrzymać na topspinie bez rotacji. Zagranie to zrobiło w ostatnim czasie karierę. Z tego powodu parę słów wyjaśnienia. Jest to zagranie sytuacyjne, stosunkowo rzadko używane, ale niezwykle skuteczne. Polega ma markowaniu standardowego ataku topspinowego. Ale piłce – na skutek usztywnienia nadgarstka w fazie uderzenia, bądź otwarcia rakiety i wykorzystania rotacji przeciwnika – nadaje się małą bądź żadną rotację.

Szczególnie wyraźnie znaczenie zmiany rotacji widać przy serwie. Już z definicji wiadomo, że podstawą dobrego serwu jest stosowanie zamiennie różnych rotacji. Szczególnie godne polecenia wg.mnie jest stosowanie zamiennie rotacji dolnej i „pustej”, a także bocznej z boczno-dolną.

I przy przebiciu można i trzeba grać z różną rotacją. Przy tym samym ruchu nadajemy piłce różną rotację. Przeciwnik nie widząc tego popełnia zdawałoby się proste błędy.

Przy zmianie rotacji decydującą rolę odgrywa nadgarstek. Luźny i szybki ruch nadaje piłce nieprawdopodobne obroty. Odpowiednio napięty pomaga w dobrym miescu umiejscowić piłeczkę. Umiejętnie usztywniony powoduje, że rotacja jest mało czytelna dla przeciwnika np.przy serwach bez rotacji.

Wzorem poprzedniego artykułu podam kilka ćwiczeń pomocnych przy nauczaniu zmienności rotacji:

1. Tf po przek.przy stole – tf po przek.od stołu(praca nóg przód – tył)

2. Tb po przek.przy stole – tb po przek.od stołu(praca nóg przód – tył)

3. Tf rotacyjny po przek.- tf szybki po prostej

4.Tb rotacyjny po przek.- tfo silny na ciało – dowolnie

5.Tb rotacyjny po prostej – w pewnym momencie tb silny na ciało lub po przek.

– dowolnie

6.1x tf rotacyjny po przek – 1x tf szybki po przek.(element z obrońcą, który gra obronę forhendową grając raz piłke podcietą, raz piłke pustą do forhendu)

7. Przebicie na cały stół przebijając raz nadając piłce silną rotację dolną, raz ustawiając tak kąt rakiety, by piłka sama odskoczyła wykorzystując w ten sposób rotacje przeciwnika

8.Trening serwu: serwy naprzemiennie z rotacja dolną i pustą

9. Trening serwu: serwy na przemiennie raz z rotacją górną, raz z rotacja dolną

10. Trening serwu: serwy na przemiennie raz z rotacja boczną, raz z rotacją boczno – górną

Zmiana rotacji jest też ściśle połączona ze zmianą rytmu i momentem uderzenia piłki. Ale to już tematy na następne artykuły i felietony.

Z.Stefański

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera i bądź zawsze na bieżąco

O nas

Portal www.time-out.pl powstał w głowie 2 osób Zbyszka Stefańskiego i Rafała Kurowskiego. Nie udało mi się ustalić dokładnej daty rozpoczęcia naszej działalności. ale po kolei....
Czytaj więcej

Na skróty

Facebook

Znajdź nas na Facebooku